See ferja on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "ferja f |cat2= |cat3= }}",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "ferju",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fo-decl-noun-f1",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "ferjur",
"11": "",
"12": ":Template:33",
"13": "",
"14": "{333",
"15": "",
"2": "noun",
"3": "genitive singular",
"4": "ferju",
"5": "",
"6": ":Template:22",
"7": "",
"8": ":Template:222",
"9": "plural",
"g": "f",
"head": ""
},
"expansion": "ferja f (genitive singular ferju, plural ferjur)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "ferju",
"3": "ferjur"
},
"expansion": "ferja f (genitive singular ferju, plural ferjur)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
"name": "fo-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ferj"
},
"name": "fo-decl-noun-f1"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Faroese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"langcode": "fo",
"name": "Watercraft",
"orig": "fo:Watercraft",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ferry"
],
"id": "en-ferja-fo-noun-6Qh9CyDY",
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"forms": [
{
"form": "ferjaði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjað",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjað",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "ferji",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferjaðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "ferjaður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ferja!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjið!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "ferjað",
"11": "supine",
"12": "ferjað",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "third person singular past indicative",
"8": "ferjaði",
"9": "third person plural past indicative",
"f3request": "1",
"f4request": "1",
"f5request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "ferja (third person singular past indicative ferjaði, third person plural past indicative ferjað, supine ferjað)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "ferjað"
},
"expansion": "ferja (third person singular past indicative ferjaði, third person plural past indicative ferjað, supine ferjað)",
"name": "fo-verb"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Faroese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"langcode": "fo",
"name": "Watercraft",
"orig": "fo:Watercraft",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to ferry"
],
"id": "en-ferja-fo-verb-EhtsTUOv",
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "got",
"2": "romanization",
"head": ""
},
"expansion": "ferja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ferja",
"name": "got-rom"
}
],
"lang": "Gothic",
"lang_code": "got",
"pos": "romanization",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "𐍆𐌴𐍂𐌾𐌰"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Gothic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Gothic romanizations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "9 8 27 9 8 11 5 7 9 8",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 4 44 4 4 31 1 1 4 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 3 46 4 3 32 1 1 4 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"romanization of 𐍆𐌴𐍂𐌾𐌰"
],
"id": "en-ferja-got-romanization-D1wg77BR",
"links": [
[
"𐍆𐌴𐍂𐌾𐌰",
"𐍆𐌴𐍂𐌾𐌰#Gothic"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"romanization"
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "ferju",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "ferja f (genitive singular ferju, nominative plural ferjur)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"langcode": "is",
"name": "Watercraft",
"orig": "is:Watercraft",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "ferjumaður"
},
{
"word": "ferjutollur"
}
],
"glosses": [
"ferry"
],
"id": "en-ferja-is-noun-6Qh9CyDY",
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ferjubátur"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɛrja/"
},
{
"rhymes": "-ɛrja"
}
],
"word": "ferja"
}
{
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "ferjaði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjað",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ferjaður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðrar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"10": "ferjað",
"11": "",
"12": "{{{33}}}",
"2": "verb",
"3": "weak verb",
"4": "",
"5": "third-person singular past indicative",
"6": "ferjaði",
"7": "",
"8": "{{{22}}}",
"9": "supine",
"cat2": "weak verbs",
"head": ""
},
"expansion": "ferja (weak verb, third-person singular past indicative ferjaði, supine ferjað)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "ferjað"
},
"expansion": "ferja (weak verb, third-person singular past indicative ferjaði, supine ferjað)",
"name": "is-verb-weak"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"langcode": "is",
"name": "Watercraft",
"orig": "is:Watercraft",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to ferry"
],
"id": "en-ferja-is-verb-EhtsTUOv",
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
],
"tags": [
"weak"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɛrja/"
},
{
"rhymes": "-ɛrja"
}
],
"word": "ferja"
}
{
"forms": [
{
"form": "ferjen",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "noun form",
"g": "m",
"g2": "f"
},
"expansion": "ferja m or f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "ferje"
}
],
"glosses": [
"definite feminine singular of ferje"
],
"id": "en-ferja-nb-noun-oEdQ7r-9",
"links": [
[
"ferje",
"ferje#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"definite",
"feminine",
"form-of",
"masculine",
"singular"
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"forms": [
{
"form": "ferja",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjer",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjor",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjene",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjone",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "ferja f (definite singular ferja, indefinite plural ferjer or ferjor, definite plural ferjene or ferjone)",
"name": "nn-noun-f2/2012"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ferje"
}
],
"glosses": [
"definite singular of ferje"
],
"id": "en-ferja-nn-noun-kabbZHK-",
"links": [
[
"ferje",
"ferje#Norwegian_Nynorsk"
]
],
"tags": [
"definite",
"feminine",
"form-of",
"singular"
]
},
{
"alt_of": [
{
"word": "ferje"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian Nynorsk weak feminine nouns ending in -a",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of ferje"
],
"id": "en-ferja-nn-noun-tN-TLanh",
"links": [
[
"ferje",
"ferje#Norwegian_Nynorsk"
]
],
"raw_glosses": [
"(pre-2012) alternative form of ferje"
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"feminine"
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "ferja"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "ferja"
},
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"word": "ferge"
},
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"word": "ferje"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "ferja"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "ferje"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "ferju"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"word": "färja"
}
],
"lang": "Old Swedish",
"lang_code": "gmq-osw",
"word": "færia"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"word": "færge"
}
],
"lang": "Old Danish",
"lang_code": "gmq-oda",
"word": "færje"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*per-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*farjǭ"
},
"expansion": "Proto-Germanic *farjǭ",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *farjǭ.",
"forms": [
{
"form": "ferju",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-decl-f-jon",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "nouns",
"g": "f",
"g2": "",
"head": "",
"sort": "",
"tr": ""
},
"expansion": "ferja f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "ferju"
},
"expansion": "ferja f (genitive ferju)",
"name": "non-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fer"
},
"name": "non-decl-f-jon"
},
{
"args": {
"apd": "ferjurnar",
"api": "ferjur",
"asd": "ferjuna",
"asi": "ferju",
"dpd": "ferjunum",
"dpi": "ferjum",
"dsd": "ferjunni",
"dsi": "ferju",
"g": "feminine",
"gpd": "ferjanna",
"gpi": "ferja",
"gsd": "ferjunnar",
"gsi": "ferju",
"notes": "",
"npd": "ferjurnar",
"npi": "ferjur",
"nsd": "ferjan",
"nsi": "ferja",
"stem": "weak jōn-stem",
"title": "ferja"
},
"name": "non-decl-blank-full"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "nsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjan",
"2": "nsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjur",
"2": "npi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjurnar",
"2": "npd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferju",
"2": "asi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuna",
"2": "asd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjur",
"2": "api"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjurnar",
"2": "apd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferju",
"2": "dsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjunni",
"2": "dsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "dpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjunum",
"2": "dpd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferju",
"2": "gsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjunnar",
"2": "gsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "gpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjanna",
"2": "gpd"
},
"name": "non-decl-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"ferry"
],
"id": "en-ferja-non-noun-6Qh9CyDY",
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*per-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*farjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *farjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *farjaną, *farjōną, also from *farjǭ.",
"forms": [
{
"form": "ferr",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjar",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-short",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "farðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fariðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "feri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫrðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫrðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫrðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "feri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2-j",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "ferjaðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferjuðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "feri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-short",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "farzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "farizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ferjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫrðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fersk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fersk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫrðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫrðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫrðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fersk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2-j",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "ferjazk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ferjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferjuðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferjuðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjuðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "ferjaði",
"2": "verb",
"3": "singular present indicative",
"4": "ferr",
"5": "or",
"6": "ferjar",
"7": "singular past indicative",
"8": "farði",
"9": "or"
},
"expansion": "ferja (singular present indicative ferr or ferjar, singular past indicative farði or ferjaði)",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fer",
"2": "farð",
"3": "ferð",
"4": "fǫrð",
"pp": "fari",
"voice": "active"
},
"name": "non-conj-weak1-short"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "fer",
"infinitive": "ferja",
"mp_impr_1pl": "ferjumsk",
"mp_impr_2pl": "ferizk",
"mp_impr_2sg": "fersk",
"mp_infinitive": "ferjask",
"mp_past_ind_1pl": "fǫrðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fǫrðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fǫrðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "farðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fǫrðusk",
"mp_past_ind_3sg": "farðisk",
"mp_past_part": "ferzk, farizk",
"mp_past_sub_1pl": "ferðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "ferðumk",
"mp_past_sub_2pl": "ferðizk",
"mp_past_sub_2sg": "ferðisk",
"mp_past_sub_3pl": "ferðisk",
"mp_past_sub_3sg": "ferðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "ferizk",
"mp_pres_ind_2sg": "fersk",
"mp_pres_ind_3pl": "ferjask",
"mp_pres_ind_3sg": "fersk",
"mp_pres_part": "ferjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "ferimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "ferizk",
"mp_pres_sub_2sg": "ferisk",
"mp_pres_sub_3pl": "ferisk",
"mp_pres_sub_3sg": "ferisk",
"past_ind_1pl": "fǫrðum",
"past_ind_1sg": "farða",
"past_ind_2pl": "fǫrðuð",
"past_ind_2sg": "farðir",
"past_ind_3pl": "fǫrðu",
"past_ind_3sg": "farði",
"past_part": "farðr, fariðr",
"past_sub_1pl": "ferðim",
"past_sub_1sg": "ferða",
"past_sub_2pl": "ferðið",
"past_sub_2sg": "ferðir",
"past_sub_3pl": "ferði",
"past_sub_3sg": "ferði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "fer",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferr",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferr",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "feri",
"title1": "Conjugation of ferja — active (weak class 1)",
"title2": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-blank-active"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "fer",
"infinitive": "ferja",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "fǫrðum",
"past_ind_1sg": "farða",
"past_ind_2pl": "fǫrðuð",
"past_ind_2sg": "farðir",
"past_ind_3pl": "fǫrðu",
"past_ind_3sg": "farði",
"past_part": "farðr, fariðr",
"past_sub_1pl": "ferðim",
"past_sub_1sg": "ferða",
"past_sub_2pl": "ferðið",
"past_sub_2sg": "ferðir",
"past_sub_3pl": "ferði",
"past_sub_3sg": "ferði",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "fer",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferr",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferr",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "feri",
"title": "Conjugation of ferja — active (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farðr, fariðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferr",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferr",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feri",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feri",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"voice": "active"
},
"name": "non-conj-weak2-j"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "ferja",
"infinitive": "ferja",
"mp_impr_1pl": "ferjumsk",
"mp_impr_2pl": "ferizk",
"mp_impr_2sg": "ferjask",
"mp_infinitive": "ferjask",
"mp_past_ind_1pl": "ferjuðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "ferjuðumk",
"mp_past_ind_2pl": "ferjuðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "ferjaðisk",
"mp_past_ind_3pl": "ferjuðusk",
"mp_past_ind_3sg": "ferjaðisk",
"mp_past_part": "ferjazk",
"mp_past_sub_1pl": "ferjaðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "ferjuðumk",
"mp_past_sub_2pl": "ferjaðizk",
"mp_past_sub_2sg": "ferjaðisk",
"mp_past_sub_3pl": "ferjaðisk",
"mp_past_sub_3sg": "ferjaðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "ferizk",
"mp_pres_ind_2sg": "ferjask",
"mp_pres_ind_3pl": "ferjask",
"mp_pres_ind_3sg": "ferjask",
"mp_pres_part": "ferjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "ferimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "ferizk",
"mp_pres_sub_2sg": "ferisk",
"mp_pres_sub_3pl": "ferisk",
"mp_pres_sub_3sg": "ferisk",
"past_ind_1pl": "ferjuðum",
"past_ind_1sg": "ferjaða",
"past_ind_2pl": "ferjuðuð",
"past_ind_2sg": "ferjaðir",
"past_ind_3pl": "ferjuðu",
"past_ind_3sg": "ferjaði",
"past_part": "ferjaðr",
"past_sub_1pl": "ferjaðim",
"past_sub_1sg": "ferjaða",
"past_sub_2pl": "ferjaðið",
"past_sub_2sg": "ferjaðir",
"past_sub_3pl": "ferjaði",
"past_sub_3sg": "ferjaði",
"personal": "",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "ferja",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferjar",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferjar",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "ferir",
"title1": "Conjugation of ferja — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-active"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "ferja",
"infinitive": "ferja",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "ferjuðum",
"past_ind_1sg": "ferjaða",
"past_ind_2pl": "ferjuðuð",
"past_ind_2sg": "ferjaðir",
"past_ind_3pl": "ferjuðu",
"past_ind_3sg": "ferjaði",
"past_part": "ferjaðr",
"past_sub_1pl": "ferjaðim",
"past_sub_1sg": "ferjaða",
"past_sub_2pl": "ferjaðið",
"past_sub_2sg": "ferjaðir",
"past_sub_3pl": "ferjaði",
"past_sub_3sg": "ferjaði",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "ferja",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferjar",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferjar",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "ferir",
"title": "Conjugation of ferja — active (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjar",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjar",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferir",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feri",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"2": "farð",
"2s": "farz",
"3": "ferð",
"4": "fǫrð",
"pp": "fari",
"voice": "mp"
},
"name": "non-conj-weak1-short"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "fer",
"infinitive": "ferja",
"mp_impr_1pl": "ferjumsk",
"mp_impr_2pl": "ferizk",
"mp_impr_2sg": "fersk",
"mp_infinitive": "ferjask",
"mp_past_ind_1pl": "fǫrðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fǫrðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fǫrðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "farðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fǫrðusk",
"mp_past_ind_3sg": "farðisk",
"mp_past_part": "farzk, farizk",
"mp_past_sub_1pl": "ferðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "ferðumk",
"mp_past_sub_2pl": "ferðizk",
"mp_past_sub_2sg": "ferðisk",
"mp_past_sub_3pl": "ferðisk",
"mp_past_sub_3sg": "ferðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "ferizk",
"mp_pres_ind_2sg": "fersk",
"mp_pres_ind_3pl": "ferjask",
"mp_pres_ind_3sg": "fersk",
"mp_pres_part": "ferjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "ferimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "ferizk",
"mp_pres_sub_2sg": "ferisk",
"mp_pres_sub_3pl": "ferisk",
"mp_pres_sub_3sg": "ferisk",
"past_ind_1pl": "fǫrðum",
"past_ind_1sg": "farða",
"past_ind_2pl": "fǫrðuð",
"past_ind_2sg": "farðir",
"past_ind_3pl": "fǫrðu",
"past_ind_3sg": "farði",
"past_part": "farðr, fariðr",
"past_sub_1pl": "ferðim",
"past_sub_1sg": "ferða",
"past_sub_2pl": "ferðið",
"past_sub_2sg": "ferðir",
"past_sub_3pl": "ferði",
"past_sub_3sg": "ferði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "fer",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferr",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferr",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "feri",
"title1": "Conjugation of ferja — active (weak class 1)",
"title2": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-blank-mp"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjumsk",
"impr_2pl": "ferizk",
"impr_2sg": "fersk",
"infinitive": "ferjask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "fǫrðumsk",
"past_ind_1sg": "fǫrðumk",
"past_ind_2pl": "fǫrðuzk",
"past_ind_2sg": "farðisk",
"past_ind_3pl": "fǫrðusk",
"past_ind_3sg": "farðisk",
"past_part": "farzk, farizk",
"past_sub_1pl": "ferðimsk",
"past_sub_1sg": "ferðumk",
"past_sub_2pl": "ferðizk",
"past_sub_2sg": "ferðisk",
"past_sub_3pl": "ferðisk",
"past_sub_3sg": "ferðisk",
"pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"pres_ind_1sg": "ferjumk",
"pres_ind_2pl": "ferizk",
"pres_ind_2sg": "fersk",
"pres_ind_3pl": "ferjask",
"pres_ind_3sg": "fersk",
"pres_part": "ferjandisk",
"pres_sub_1pl": "ferimsk",
"pres_sub_1sg": "ferjumk",
"pres_sub_2pl": "ferizk",
"pres_sub_2sg": "ferisk",
"pres_sub_3pl": "ferisk",
"pres_sub_3sg": "ferisk",
"title": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farzk, farizk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fersk",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fersk",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fersk",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"voice": "mp"
},
"name": "non-conj-weak2-j"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "ferja",
"infinitive": "ferja",
"mp_impr_1pl": "ferjumsk",
"mp_impr_2pl": "ferizk",
"mp_impr_2sg": "ferjask",
"mp_infinitive": "ferjask",
"mp_past_ind_1pl": "ferjuðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "ferjuðumk",
"mp_past_ind_2pl": "ferjuðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "ferjaðisk",
"mp_past_ind_3pl": "ferjuðusk",
"mp_past_ind_3sg": "ferjaðisk",
"mp_past_part": "ferjazk",
"mp_past_sub_1pl": "ferjaðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "ferjuðumk",
"mp_past_sub_2pl": "ferjaðizk",
"mp_past_sub_2sg": "ferjaðisk",
"mp_past_sub_3pl": "ferjaðisk",
"mp_past_sub_3sg": "ferjaðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "ferizk",
"mp_pres_ind_2sg": "ferjask",
"mp_pres_ind_3pl": "ferjask",
"mp_pres_ind_3sg": "ferjask",
"mp_pres_part": "ferjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "ferimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "ferizk",
"mp_pres_sub_2sg": "ferisk",
"mp_pres_sub_3pl": "ferisk",
"mp_pres_sub_3sg": "ferisk",
"past_ind_1pl": "ferjuðum",
"past_ind_1sg": "ferjaða",
"past_ind_2pl": "ferjuðuð",
"past_ind_2sg": "ferjaðir",
"past_ind_3pl": "ferjuðu",
"past_ind_3sg": "ferjaði",
"past_part": "ferjaðr",
"past_sub_1pl": "ferjaðim",
"past_sub_1sg": "ferjaða",
"past_sub_2pl": "ferjaðið",
"past_sub_2sg": "ferjaðir",
"past_sub_3pl": "ferjaði",
"past_sub_3sg": "ferjaði",
"personal": "",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "ferja",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferjar",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferjar",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "ferir",
"title1": "Conjugation of ferja — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-mp"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjumsk",
"impr_2pl": "ferizk",
"impr_2sg": "ferjask",
"infinitive": "ferjask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "ferjuðumsk",
"past_ind_1sg": "ferjuðumk",
"past_ind_2pl": "ferjuðuzk",
"past_ind_2sg": "ferjaðisk",
"past_ind_3pl": "ferjuðusk",
"past_ind_3sg": "ferjaðisk",
"past_part": "ferjazk",
"past_sub_1pl": "ferjaðimsk",
"past_sub_1sg": "ferjuðumk",
"past_sub_2pl": "ferjaðizk",
"past_sub_2sg": "ferjaðisk",
"past_sub_3pl": "ferjaðisk",
"past_sub_3sg": "ferjaðisk",
"pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"pres_ind_1sg": "ferjumk",
"pres_ind_2pl": "ferizk",
"pres_ind_2sg": "ferjask",
"pres_ind_3pl": "ferjask",
"pres_ind_3sg": "ferjask",
"pres_part": "ferjandisk",
"pres_sub_1pl": "ferimsk",
"pres_sub_1sg": "ferjumk",
"pres_sub_2pl": "ferizk",
"pres_sub_2sg": "ferisk",
"pres_sub_3pl": "ferisk",
"pres_sub_3sg": "ferisk",
"title": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjazk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to ferry"
],
"id": "en-ferja-non-verb-EhtsTUOv",
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"categories": [
"Faroese entries with incorrect language header",
"Faroese feminine nouns",
"Faroese lemmas",
"Faroese nouns",
"Faroese verbs",
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"fo:Watercraft"
],
"forms": [
{
"form": "ferja f |cat2= |cat3= }}",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "ferju",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fo-decl-noun-f1",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "ferjur",
"11": "",
"12": ":Template:33",
"13": "",
"14": "{333",
"15": "",
"2": "noun",
"3": "genitive singular",
"4": "ferju",
"5": "",
"6": ":Template:22",
"7": "",
"8": ":Template:222",
"9": "plural",
"g": "f",
"head": ""
},
"expansion": "ferja f (genitive singular ferju, plural ferjur)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "ferju",
"3": "ferjur"
},
"expansion": "ferja f (genitive singular ferju, plural ferjur)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
"name": "fo-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ferj"
},
"name": "fo-decl-noun-f1"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"ferry"
],
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"categories": [
"Faroese entries with incorrect language header",
"Faroese feminine nouns",
"Faroese lemmas",
"Faroese nouns",
"Faroese verbs",
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"fo:Watercraft"
],
"forms": [
{
"form": "ferjaði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjað",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjað",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "ferji",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferjaðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "ferjaður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ferja!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjið!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "ferjað",
"11": "supine",
"12": "ferjað",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "third person singular past indicative",
"8": "ferjaði",
"9": "third person plural past indicative",
"f3request": "1",
"f4request": "1",
"f5request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "ferja (third person singular past indicative ferjaði, third person plural past indicative ferjað, supine ferjað)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "ferjað"
},
"expansion": "ferja (third person singular past indicative ferjaði, third person plural past indicative ferjað, supine ferjað)",
"name": "fo-verb"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to ferry"
],
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"categories": [
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "got",
"2": "romanization",
"head": ""
},
"expansion": "ferja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ferja",
"name": "got-rom"
}
],
"lang": "Gothic",
"lang_code": "got",
"pos": "romanization",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "𐍆𐌴𐍂𐌾𐌰"
}
],
"categories": [
"Gothic entries with incorrect language header",
"Gothic non-lemma forms",
"Gothic romanizations",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"romanization of 𐍆𐌴𐍂𐌾𐌰"
],
"links": [
[
"𐍆𐌴𐍂𐌾𐌰",
"𐍆𐌴𐍂𐌾𐌰#Gothic"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"romanization"
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"categories": [
"Icelandic entries with incorrect language header",
"Icelandic feminine nouns",
"Icelandic lemmas",
"Icelandic nouns",
"Icelandic verbs",
"Icelandic weak verbs",
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Icelandic/ɛrja",
"Rhymes:Icelandic/ɛrja/2 syllables",
"is:Watercraft"
],
"derived": [
{
"word": "ferjumaður"
},
{
"word": "ferjutollur"
}
],
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "ferju",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "ferja f (genitive singular ferju, nominative plural ferjur)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"ferry"
],
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ferjubátur"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɛrja/"
},
{
"rhymes": "-ɛrja"
}
],
"word": "ferja"
}
{
"categories": [
"Icelandic entries with incorrect language header",
"Icelandic lemmas",
"Icelandic verbs",
"Icelandic weak verbs",
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Icelandic/ɛrja",
"Rhymes:Icelandic/ɛrja/2 syllables",
"is:Watercraft"
],
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "ferjaði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjað",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ferjaður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðrar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"10": "ferjað",
"11": "",
"12": "{{{33}}}",
"2": "verb",
"3": "weak verb",
"4": "",
"5": "third-person singular past indicative",
"6": "ferjaði",
"7": "",
"8": "{{{22}}}",
"9": "supine",
"cat2": "weak verbs",
"head": ""
},
"expansion": "ferja (weak verb, third-person singular past indicative ferjaði, supine ferjað)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "ferjað"
},
"expansion": "ferja (weak verb, third-person singular past indicative ferjaði, supine ferjað)",
"name": "is-verb-weak"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to ferry"
],
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
],
"tags": [
"weak"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɛrja/"
},
{
"rhymes": "-ɛrja"
}
],
"word": "ferja"
}
{
"categories": [
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "ferjen",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "noun form",
"g": "m",
"g2": "f"
},
"expansion": "ferja m or f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
"Norwegian Bokmål non-lemma forms",
"Norwegian Bokmål noun forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "ferje"
}
],
"glosses": [
"definite feminine singular of ferje"
],
"links": [
[
"ferje",
"ferje#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"definite",
"feminine",
"form-of",
"masculine",
"singular"
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"categories": [
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "ferja",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjer",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjor",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjene",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjone",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "ferja f (definite singular ferja, indefinite plural ferjer or ferjor, definite plural ferjene or ferjone)",
"name": "nn-noun-f2/2012"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ferje"
}
],
"glosses": [
"definite singular of ferje"
],
"links": [
[
"ferje",
"ferje#Norwegian_Nynorsk"
]
],
"tags": [
"definite",
"feminine",
"form-of",
"singular"
]
},
{
"alt_of": [
{
"word": "ferje"
}
],
"categories": [
"Norwegian Nynorsk weak feminine nouns ending in -a"
],
"glosses": [
"alternative form of ferje"
],
"links": [
[
"ferje",
"ferje#Norwegian_Nynorsk"
]
],
"raw_glosses": [
"(pre-2012) alternative form of ferje"
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"feminine"
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"categories": [
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse feminine nouns",
"Old Norse jōn-stem nouns",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse nouns",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "ferja"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "ferja"
},
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"word": "ferge"
},
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"word": "ferje"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "ferja"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "ferje"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "ferju"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"word": "färja"
}
],
"lang": "Old Swedish",
"lang_code": "gmq-osw",
"word": "færia"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"word": "færge"
}
],
"lang": "Old Danish",
"lang_code": "gmq-oda",
"word": "færje"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*per-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*farjǭ"
},
"expansion": "Proto-Germanic *farjǭ",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *farjǭ.",
"forms": [
{
"form": "ferju",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-decl-f-jon",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjurnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferju",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "ferjanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "nouns",
"g": "f",
"g2": "",
"head": "",
"sort": "",
"tr": ""
},
"expansion": "ferja f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "ferju"
},
"expansion": "ferja f (genitive ferju)",
"name": "non-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fer"
},
"name": "non-decl-f-jon"
},
{
"args": {
"apd": "ferjurnar",
"api": "ferjur",
"asd": "ferjuna",
"asi": "ferju",
"dpd": "ferjunum",
"dpi": "ferjum",
"dsd": "ferjunni",
"dsi": "ferju",
"g": "feminine",
"gpd": "ferjanna",
"gpi": "ferja",
"gsd": "ferjunnar",
"gsi": "ferju",
"notes": "",
"npd": "ferjurnar",
"npi": "ferjur",
"nsd": "ferjan",
"nsi": "ferja",
"stem": "weak jōn-stem",
"title": "ferja"
},
"name": "non-decl-blank-full"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "nsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjan",
"2": "nsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjur",
"2": "npi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjurnar",
"2": "npd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferju",
"2": "asi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuna",
"2": "asd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjur",
"2": "api"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjurnar",
"2": "apd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferju",
"2": "dsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjunni",
"2": "dsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "dpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjunum",
"2": "dpd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferju",
"2": "gsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjunnar",
"2": "gsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "gpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjanna",
"2": "gpd"
},
"name": "non-decl-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"ferry"
],
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "ferja"
}
{
"categories": [
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*per-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*farjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *farjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *farjaną, *farjōną, also from *farjǭ.",
"forms": [
{
"form": "ferr",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjar",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-short",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "farðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fariðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "feri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫrðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫrðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫrðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "feri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2-j",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "ferjaðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferjuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferjuðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "feri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-short",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "farzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "farizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ferjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫrðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fersk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fersk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫrðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫrðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫrðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fersk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2-j",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ferjandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "ferjazk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ferjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferjuðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ferimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferjuðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjaðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjuðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ferjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ferjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ferizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "ferjaði",
"2": "verb",
"3": "singular present indicative",
"4": "ferr",
"5": "or",
"6": "ferjar",
"7": "singular past indicative",
"8": "farði",
"9": "or"
},
"expansion": "ferja (singular present indicative ferr or ferjar, singular past indicative farði or ferjaði)",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fer",
"2": "farð",
"3": "ferð",
"4": "fǫrð",
"pp": "fari",
"voice": "active"
},
"name": "non-conj-weak1-short"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "fer",
"infinitive": "ferja",
"mp_impr_1pl": "ferjumsk",
"mp_impr_2pl": "ferizk",
"mp_impr_2sg": "fersk",
"mp_infinitive": "ferjask",
"mp_past_ind_1pl": "fǫrðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fǫrðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fǫrðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "farðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fǫrðusk",
"mp_past_ind_3sg": "farðisk",
"mp_past_part": "ferzk, farizk",
"mp_past_sub_1pl": "ferðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "ferðumk",
"mp_past_sub_2pl": "ferðizk",
"mp_past_sub_2sg": "ferðisk",
"mp_past_sub_3pl": "ferðisk",
"mp_past_sub_3sg": "ferðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "ferizk",
"mp_pres_ind_2sg": "fersk",
"mp_pres_ind_3pl": "ferjask",
"mp_pres_ind_3sg": "fersk",
"mp_pres_part": "ferjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "ferimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "ferizk",
"mp_pres_sub_2sg": "ferisk",
"mp_pres_sub_3pl": "ferisk",
"mp_pres_sub_3sg": "ferisk",
"past_ind_1pl": "fǫrðum",
"past_ind_1sg": "farða",
"past_ind_2pl": "fǫrðuð",
"past_ind_2sg": "farðir",
"past_ind_3pl": "fǫrðu",
"past_ind_3sg": "farði",
"past_part": "farðr, fariðr",
"past_sub_1pl": "ferðim",
"past_sub_1sg": "ferða",
"past_sub_2pl": "ferðið",
"past_sub_2sg": "ferðir",
"past_sub_3pl": "ferði",
"past_sub_3sg": "ferði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "fer",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferr",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferr",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "feri",
"title1": "Conjugation of ferja — active (weak class 1)",
"title2": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-blank-active"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "fer",
"infinitive": "ferja",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "fǫrðum",
"past_ind_1sg": "farða",
"past_ind_2pl": "fǫrðuð",
"past_ind_2sg": "farðir",
"past_ind_3pl": "fǫrðu",
"past_ind_3sg": "farði",
"past_part": "farðr, fariðr",
"past_sub_1pl": "ferðim",
"past_sub_1sg": "ferða",
"past_sub_2pl": "ferðið",
"past_sub_2sg": "ferðir",
"past_sub_3pl": "ferði",
"past_sub_3sg": "ferði",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "fer",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferr",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferr",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "feri",
"title": "Conjugation of ferja — active (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farðr, fariðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferr",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferr",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feri",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feri",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"voice": "active"
},
"name": "non-conj-weak2-j"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "ferja",
"infinitive": "ferja",
"mp_impr_1pl": "ferjumsk",
"mp_impr_2pl": "ferizk",
"mp_impr_2sg": "ferjask",
"mp_infinitive": "ferjask",
"mp_past_ind_1pl": "ferjuðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "ferjuðumk",
"mp_past_ind_2pl": "ferjuðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "ferjaðisk",
"mp_past_ind_3pl": "ferjuðusk",
"mp_past_ind_3sg": "ferjaðisk",
"mp_past_part": "ferjazk",
"mp_past_sub_1pl": "ferjaðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "ferjuðumk",
"mp_past_sub_2pl": "ferjaðizk",
"mp_past_sub_2sg": "ferjaðisk",
"mp_past_sub_3pl": "ferjaðisk",
"mp_past_sub_3sg": "ferjaðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "ferizk",
"mp_pres_ind_2sg": "ferjask",
"mp_pres_ind_3pl": "ferjask",
"mp_pres_ind_3sg": "ferjask",
"mp_pres_part": "ferjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "ferimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "ferizk",
"mp_pres_sub_2sg": "ferisk",
"mp_pres_sub_3pl": "ferisk",
"mp_pres_sub_3sg": "ferisk",
"past_ind_1pl": "ferjuðum",
"past_ind_1sg": "ferjaða",
"past_ind_2pl": "ferjuðuð",
"past_ind_2sg": "ferjaðir",
"past_ind_3pl": "ferjuðu",
"past_ind_3sg": "ferjaði",
"past_part": "ferjaðr",
"past_sub_1pl": "ferjaðim",
"past_sub_1sg": "ferjaða",
"past_sub_2pl": "ferjaðið",
"past_sub_2sg": "ferjaðir",
"past_sub_3pl": "ferjaði",
"past_sub_3sg": "ferjaði",
"personal": "",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "ferja",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferjar",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferjar",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "ferir",
"title1": "Conjugation of ferja — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-active"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "ferja",
"infinitive": "ferja",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "ferjuðum",
"past_ind_1sg": "ferjaða",
"past_ind_2pl": "ferjuðuð",
"past_ind_2sg": "ferjaðir",
"past_ind_3pl": "ferjuðu",
"past_ind_3sg": "ferjaði",
"past_part": "ferjaðr",
"past_sub_1pl": "ferjaðim",
"past_sub_1sg": "ferjaða",
"past_sub_2pl": "ferjaðið",
"past_sub_2sg": "ferjaðir",
"past_sub_3pl": "ferjaði",
"past_sub_3sg": "ferjaði",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "ferja",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferjar",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferjar",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "ferir",
"title": "Conjugation of ferja — active (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjar",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjar",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferir",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feri",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferja",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"2": "farð",
"2s": "farz",
"3": "ferð",
"4": "fǫrð",
"pp": "fari",
"voice": "mp"
},
"name": "non-conj-weak1-short"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "fer",
"infinitive": "ferja",
"mp_impr_1pl": "ferjumsk",
"mp_impr_2pl": "ferizk",
"mp_impr_2sg": "fersk",
"mp_infinitive": "ferjask",
"mp_past_ind_1pl": "fǫrðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fǫrðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fǫrðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "farðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fǫrðusk",
"mp_past_ind_3sg": "farðisk",
"mp_past_part": "farzk, farizk",
"mp_past_sub_1pl": "ferðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "ferðumk",
"mp_past_sub_2pl": "ferðizk",
"mp_past_sub_2sg": "ferðisk",
"mp_past_sub_3pl": "ferðisk",
"mp_past_sub_3sg": "ferðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "ferizk",
"mp_pres_ind_2sg": "fersk",
"mp_pres_ind_3pl": "ferjask",
"mp_pres_ind_3sg": "fersk",
"mp_pres_part": "ferjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "ferimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "ferizk",
"mp_pres_sub_2sg": "ferisk",
"mp_pres_sub_3pl": "ferisk",
"mp_pres_sub_3sg": "ferisk",
"past_ind_1pl": "fǫrðum",
"past_ind_1sg": "farða",
"past_ind_2pl": "fǫrðuð",
"past_ind_2sg": "farðir",
"past_ind_3pl": "fǫrðu",
"past_ind_3sg": "farði",
"past_part": "farðr, fariðr",
"past_sub_1pl": "ferðim",
"past_sub_1sg": "ferða",
"past_sub_2pl": "ferðið",
"past_sub_2sg": "ferðir",
"past_sub_3pl": "ferði",
"past_sub_3sg": "ferði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "fer",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferr",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferr",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "feri",
"title1": "Conjugation of ferja — active (weak class 1)",
"title2": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-blank-mp"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjumsk",
"impr_2pl": "ferizk",
"impr_2sg": "fersk",
"infinitive": "ferjask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "fǫrðumsk",
"past_ind_1sg": "fǫrðumk",
"past_ind_2pl": "fǫrðuzk",
"past_ind_2sg": "farðisk",
"past_ind_3pl": "fǫrðusk",
"past_ind_3sg": "farðisk",
"past_part": "farzk, farizk",
"past_sub_1pl": "ferðimsk",
"past_sub_1sg": "ferðumk",
"past_sub_2pl": "ferðizk",
"past_sub_2sg": "ferðisk",
"past_sub_3pl": "ferðisk",
"past_sub_3sg": "ferðisk",
"pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"pres_ind_1sg": "ferjumk",
"pres_ind_2pl": "ferizk",
"pres_ind_2sg": "fersk",
"pres_ind_3pl": "ferjask",
"pres_ind_3sg": "fersk",
"pres_part": "ferjandisk",
"pres_sub_1pl": "ferimsk",
"pres_sub_1sg": "ferjumk",
"pres_sub_2pl": "ferizk",
"pres_sub_2sg": "ferisk",
"pres_sub_3pl": "ferisk",
"pres_sub_3sg": "ferisk",
"title": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farzk, farizk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fersk",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fersk",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "farðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫrðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fersk",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fer",
"voice": "mp"
},
"name": "non-conj-weak2-j"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjum",
"impr_2pl": "ferið",
"impr_2sg": "ferja",
"infinitive": "ferja",
"mp_impr_1pl": "ferjumsk",
"mp_impr_2pl": "ferizk",
"mp_impr_2sg": "ferjask",
"mp_infinitive": "ferjask",
"mp_past_ind_1pl": "ferjuðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "ferjuðumk",
"mp_past_ind_2pl": "ferjuðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "ferjaðisk",
"mp_past_ind_3pl": "ferjuðusk",
"mp_past_ind_3sg": "ferjaðisk",
"mp_past_part": "ferjazk",
"mp_past_sub_1pl": "ferjaðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "ferjuðumk",
"mp_past_sub_2pl": "ferjaðizk",
"mp_past_sub_2sg": "ferjaðisk",
"mp_past_sub_3pl": "ferjaðisk",
"mp_past_sub_3sg": "ferjaðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "ferizk",
"mp_pres_ind_2sg": "ferjask",
"mp_pres_ind_3pl": "ferjask",
"mp_pres_ind_3sg": "ferjask",
"mp_pres_part": "ferjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "ferimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "ferjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "ferizk",
"mp_pres_sub_2sg": "ferisk",
"mp_pres_sub_3pl": "ferisk",
"mp_pres_sub_3sg": "ferisk",
"past_ind_1pl": "ferjuðum",
"past_ind_1sg": "ferjaða",
"past_ind_2pl": "ferjuðuð",
"past_ind_2sg": "ferjaðir",
"past_ind_3pl": "ferjuðu",
"past_ind_3sg": "ferjaði",
"past_part": "ferjaðr",
"past_sub_1pl": "ferjaðim",
"past_sub_1sg": "ferjaða",
"past_sub_2pl": "ferjaðið",
"past_sub_2sg": "ferjaðir",
"past_sub_3pl": "ferjaði",
"past_sub_3sg": "ferjaði",
"personal": "",
"pres_ind_1pl": "ferjum",
"pres_ind_1sg": "ferja",
"pres_ind_2pl": "ferið",
"pres_ind_2sg": "ferjar",
"pres_ind_3pl": "ferja",
"pres_ind_3sg": "ferjar",
"pres_part": "ferjandi",
"pres_sub_1pl": "ferim",
"pres_sub_1sg": "ferja",
"pres_sub_2pl": "ferið",
"pres_sub_2sg": "ferir",
"pres_sub_3pl": "feri",
"pres_sub_3sg": "ferir",
"title1": "Conjugation of ferja — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-mp"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "ferjumsk",
"impr_2pl": "ferizk",
"impr_2sg": "ferjask",
"infinitive": "ferjask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "ferjuðumsk",
"past_ind_1sg": "ferjuðumk",
"past_ind_2pl": "ferjuðuzk",
"past_ind_2sg": "ferjaðisk",
"past_ind_3pl": "ferjuðusk",
"past_ind_3sg": "ferjaðisk",
"past_part": "ferjazk",
"past_sub_1pl": "ferjaðimsk",
"past_sub_1sg": "ferjuðumk",
"past_sub_2pl": "ferjaðizk",
"past_sub_2sg": "ferjaðisk",
"past_sub_3pl": "ferjaðisk",
"past_sub_3sg": "ferjaðisk",
"pres_ind_1pl": "ferjumsk",
"pres_ind_1sg": "ferjumk",
"pres_ind_2pl": "ferizk",
"pres_ind_2sg": "ferjask",
"pres_ind_3pl": "ferjask",
"pres_ind_3sg": "ferjask",
"pres_part": "ferjandisk",
"pres_sub_1pl": "ferimsk",
"pres_sub_1sg": "ferjumk",
"pres_sub_2pl": "ferizk",
"pres_sub_2sg": "ferisk",
"pres_sub_3pl": "ferisk",
"pres_sub_3sg": "ferisk",
"title": "Conjugation of ferja — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjazk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjuðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjaðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjask",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferjumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "ferizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to ferry"
],
"links": [
[
"ferry",
"ferry"
]
]
}
],
"word": "ferja"
}
Download raw JSONL data for ferja meaning in All languages combined (59.1kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1147",
"msg": "suspicious related form tags ['canonical']: 'ferja f |cat2= |cat3= }}' in 'ferja f (genitive singular ferju, plural ferjur) |cat2= |cat3= }}'",
"path": [
"ferja"
],
"section": "Faroese",
"subsection": "noun",
"title": "ferja",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"ferja"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "ferja",
"trace": "started on line 4, detected on line 4"
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"ferja"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "ferja",
"trace": "started on line 2, detected on line 4"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"ferja"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "ferja",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: pre-2012",
"path": [
"ferja"
],
"section": "Norwegian Nynorsk",
"subsection": "noun",
"title": "ferja",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: pre-2012",
"path": [
"ferja"
],
"section": "Norwegian Nynorsk",
"subsection": "noun",
"title": "ferja",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.